Salongsbord i empirestil

Salongsbord i empirestil
Salongsbord i empirestil
Salongsbord i empirestil
Salongsbord i empirestil
Salongsbord i empirestil
Salongsbord i empirestil
Salongsbord i empirestil
Salongsbord i empirestil
Salongsbord i empirestil
Salongsbord i empirestil
Salongsbord i empirestil
Salongsbord i empirestil

Klubbat för:

Osåld

100 000-125 000 SEK

SALONGSBORD, empirestil, 1900-tal, François-Honoré-Georges Jacob-Desmalters art, förgylld och mörkpatinerad brons, sargen med palmettdekor och fleuroner, tripodfot i form av bevingade lejon med avslutande tassfötter, fotkryss, bottenplatta med kymation och växtornamentik, skiva i marmo nero, diameter 99,5, höjd 85 cm, obetydligt slitage

PROVENIENS:
Inköpt på Bruun Rasmussen, Köpenhamn

LITTERATUR:
David Watkin & Philip Hewat-Jaboor, ed.: Thomas Hope - Regency Designer, London 2008, sidan 390 jämför A.C.P Caylus plansch ur Recueil d´Antiquités égyptiennes, Etrusques, Grèques et Romaines (1752), sidan 391 jämför ett par bord från tidigt 1800-tal efter design av Thomas Hope

Salongsbordets kraftfulla formgivning bygger på förlagor från antikens tripoder, exempel på detta finns i Gustav III:s Antikmuseum på Stockholms slott. Under empiren användes antika förebilder för möbelformgivning av parismästaren François-Honoré-Georges Jacob-Desmalter (1770-1841), vars möbler för kejsar Napoleon blev stilbildande för epoken.

1049

2016-06-07