Pehr Eberhard Cogell, Porträtt

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-40 000 SEK

PEHR (PIERRE) EBERHARD COGELL
Stockholm 1734 - 1812 Lyon
Porträtt av ung adelsdam som Vestal
Signerad och daterad Cogell 1773. Olja på duk, 65 x 54 cm.

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
.
Efter studier vid Kungliga Ritarakademien, där han studerade för Jacques-Philippe Bouchardon och Pierre Hubert L´Archevêque, gick han i lära hos den uppburne pastellmålaren Gustaf Lundberg. Han reste sedermera ner till kontinenten och uppehöll sig först i Köpenhamn för att sedan bege sig till Paris. Han skrev in sig i Joseph Marie Viens ateljé och hade då Jacques Louis David som studiekamrat och arbetade även nära sin landsman Alexander Roslin. Resan till Italien 1766 avbröts abrupt i Lyon, i sydöstra Frankrike, på grund av sjukdom och staden kom därefter att bli hans fasta punkt i tillvaron. I denna sidenmetropol kom han att bli snabbt uppmärksammad och beställningarna duggade tätt, bland annat målade han Jean Jacques Rousseaus porträtt 1769. Han blev även, efter drottning Marie-Antoinettes ingripande, staden Lyons officielle stadsmålare.
.

2217

2016-06-08