Matknivar 1700-tal från Forsby herrgård

Klubbat för:

Osåld

15 000-18 000 SEK

MATKNIVAR, 12 stycken, Sverige 1700-talets andra hälft, svärtade handtag med med räfflad dekor, monteringar i silver, stålblad märkta med oidentifierad stadsstämpel, längd 24,5 cm, slitage, torrsprickor
PROVENIENS:
Forsby herrgård, Västra Eds socken, Kalmar län
friherre Jöran Isaac von Knorring
hans systerson Otto Vilhelm Lybecker g.m. Fredrika Sofia Granschoug
deras son Otto Gustaf Lybecker g.m. Henrietta Jacobina Cederström
hans syster fröken Emilia Ulrika Lybecker
systersonens fru Ebba af Petersens g.m. Wilhelm Bergenstråhle
deras dotter fröken Karin Bergenstråhle
genom gåva till förutvarande ägare
genom köp nuvarande ägare
OTRYCKTA KÄLLOR:
Göta Hovrätt, Arkivet, bouppteckning nr 56 1797 (EXIBA:74) efter Jöran Isaac von Knorring

1143

2016-06-07