Mangelbräde barock Norge

Mangelbräde barock Norge
Mangelbräde barock Norge
Mangelbräde barock Norge
Mangelbräde barock Norge
Mangelbräde barock Norge
Mangelbräde barock Norge
Mangelbräde barock Norge
Mangelbräde barock Norge
Mangelbräde barock Norge
Mangelbräde barock Norge

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

MANGELBRÄDE, barock, Norge, sannolikt Gudbrandsdalen, 1700-tal, träskuren och polykromt bemålad dekor, handtaget i form av lejon med klot, brädet med dekor av akantusslingor, höjd 18,5, längd 79 x 9 cm, slitage, lejonets krona samt smärre dekordelar saknas, förstärkningar
Jämför mangelbräde i Nordiska Museets samlingar, NM.0049521, deponerat på Norsk Folkemuseum, Oslo
PROVENIENS:
Gåva från författarinnan Sigrid Undset till Alice Lyttkens
Vid den tyska invasionen av Norge 1940 tvingades nobelpristagaren Sigrid Undset fly över fjällen till Sverige och sin nära vän författarinnan Alice Lyttkens. Då Undsets äldsta son Anders stupade i kampen beslöt hon fara till USA. Med hjälp av Alice Lyttkens kontakt med Alexandra Kollontaj, den sovjetiska ministern i Stockholm, ordnades resan genom Sovjetunionen. Efter Andra världskriget fick Alice Lyttkens mangelbrädan i gåva som tack från Sigrid Undset.

1177

2016-06-07