Ljusstakar parisarbeten i empire

Klubbat för:

20000 SEK

20 000-25 000 SEK

CLAUDE GALLES VERKSTAD (förgyllare och bronsgjutare i Paris 1759-1815) tillskrivna, ett par ljusstakar, parisarbeten i empire, matterad och polerad brännförgylld brons, fotplatta med kymationbårder, kannelerade pelare på fötter, krönt av hermansikten, klotformad ljuspipa med roulettedekor, lösa manschetter, höjd 39,5 cm, smärre slitage, spår av el

LITTERATUR:
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, sidan 326 jämför snarlika ljusstakar
Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, sidan 77 jämför snarlika ljusstakar av Claude Galle

1079

2016-06-07