Ljusstakar Directoire

Ljusstakar Directoire
Ljusstakar Directoire
Ljusstakar Directoire
Ljusstakar Directoire
Ljusstakar Directoire
Ljusstakar Directoire
Ljusstakar Directoire
Ljusstakar Directoire
Ljusstakar Directoire
Ljusstakar Directoire
Ljusstakar Directoire
Ljusstakar Directoire

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, Directoire, Frankrike, brännförgylld brons, foten med växtornamentik, paraplyform med pikerade fält, slät avsmalnande facetterad pelare, krönt av kula och urnformad ljuspipa med roulettearbete, lösa manschetter, höjd 25 cm, slitage, smärre bristningar, lagningar och retuscher, ena foten med mindre buckla
LITTERATUR:
Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, sidan 82 jämför snarlik typ av ljusstakar

1024

2016-06-07