Ljuskrona Ryssland 1700-talets slut

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-80 000 SEK

LJUSKRONA, 1700-talets slut, Ryssland, för fem ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar och piggar, balusterformad stam i turkosfärgat glas med avslutande droppbotten, kronringen med bladstav, bladhölstrade ljuspipor med droppskålar, höjd 80 cm, slitage, lagningar, smärre kompletteringar och nagg, spår av el

LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 38 jämför snarlik ljuskrona tillverkad i S:t Petersburg på 1790-talet

1034

2016-06-07