Ljuskrona Berlin tillskriven Werner & Mieth

Klubbat för:

Osåld

80 000-100 000 SEK

LJUSKRONA, Berlin omkring 1800, tillskriven firma Werner & Mieth (manufaktur i Berlin, grundad 1792 och verksam under 1800-talets första decennier), för sex ljus, brännförgylld gjuten stomme med försilvrade detaljer, behängd med droppar, navetter, ovaler och stjärnor, övre ringen med löpande hund, genombruten kronring med växtornamentik, ljusarmar med volutformade avslut, genombrutna droppskålar behängda med prismor, försilvrade spröt med girlanger, avslutande droppbotten med pinjekotte, höjd 105 cm, nagg, smärre kompletteringar

PROVENIENS:
Nådhammars herrgård, Vårdinge socken, Södermanlands län

LITTERATUR:
Käthe Klappenbach m.fl.: Kronleuchter mit Behang aus Bergkristall und Glas sowie Glasarmkronleuchter bis 1810, Stiftung Preussische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg, Berlin 2001, sidan 101 jämför typiska kronringar för firma Werner & Mieth

1070

2016-06-07