Ljuskrona Baltikum 1800-talets första hälft

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

75 000-100 000 SEK

LJUSKRONA, Baltikum, Alexander I, för sex ljus, brännförgylld stomme i brons, behängd med droppar, kläppar, oktogoner, ovaler, piggar, pärlor och stjärnor, pagodformat krön med voluter och hängen, övre fall med bågar, genombruten kronring med dekor av bågar och akantus, faunmaskaroner, utsvängda ljusarmar med voluter, genombrutna droppskålar, urnformade ljuspipor, plymbotten med sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 112 cm, smärre lagningar, nagg och slitage

1037

2016-06-07