Karotter med lock "Flora Danica"

Karotter med lock
Karotter med lock
Karotter med lock
Karotter med lock
Karotter med lock
Karotter med lock
Karotter med lock
Karotter med lock

Klubbat för:

18000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

KAROTTER med lock, "Flora Danica ", 1 par, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark, 1900-tal, modellnummer 3568, porslin, polykromt målad dekor av växter ur den danska floran, förgylld kantbård, grenformad lockknopp, märkt Den Kongelige Porcelainsfabrik i blått samt 3568, höjd 18, diameter 23,5 cm
PROVENIENS:
Margrethelunds slott, Österåkers socken, Stockholms län

1153

2016-06-07