Karl Girardet, Insjölandskap

Karl Girardet, Insjölandskap
Karl Girardet, Insjölandskap
Karl Girardet, Insjölandskap
Karl Girardet, Insjölandskap
Karl Girardet, Insjölandskap
Karl Girardet, Insjölandskap

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-20 000 SEK

KARL GIRARDET
Schweiz 1813-1871
Insjölandskap från Brienzersee
Olja på pannå, 13 x 17 cm.
.
PROVENIENS
Juho Kusti Paasikivi, förfinskning av Johan Gustaf Hellstén, (1870-1956), Republiken Finlands president under åren 1946-1956
genom arv till nuvarande ägare.
.
Uttalande från Pierre von Allmen, Konservator vid Musée d'Art et d'Histoire i Neuchatel medföljer.

2239

2016-06-08