Kandelabrar parisarbeten i empire

Klubbat för:

Osåld

125 000-150 000 SEK

KANDELABRAR, ett par, parisarbeten i empire, för vardera fem ljus, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, basen med reliefdekor av offeraltare och maskaroner, stående Viktoria med flammande facklor i händerna, krönt av kandelaber med ljusarmar av fabeldjur, ljuspipor med palmettdekor, mitten med urnformad ljuspipa med lös flamma, lösa manschetter, höjd 73 cm, smärre slitage, kompletteringar

LITTERATUR:
Sotheby´s, Important Continental Furniture, London 3 juli 2007, lot 141 jämför ett par mycket snarlika kandelabrar i Thomires art

1080

2016-06-07