Kandelabrar Frankrike Restauration

Klubbat för:

Osåld

30 000-40 000 SEK

KANDELABRAR, ett par, sannolikt parisarbeten, Restauration, parställda för vardera fem ljus, matterad och polerad brännförgylld brons, fyrkantig sockel med bas dekorerad med växtornamentik och krönande klot, stående figurer i form av Apollo och Diana hållande kandelaber i form av ymnighetshorn, ljusarmar i form av voluter och växtornamentik, krönande urnformad ljuspipa med lös låga, höjd 66 cm, smärre slitage

1078

2016-06-07