Hackkniv barock

Hackkniv barock
Hackkniv barock
Hackkniv barock
Hackkniv barock
Hackkniv barock
Hackkniv barock

Klubbat för:

12500 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

HACKKNIV, barock, sannolikt Wira Bruk, stål, skaftplattor av älghorn, kniven med etsad dekor Catarina Vlÿnia (Vlijnia) 1722 inom korslagda kvistar krönt av adlig krona, längd 26 cm, smärre skador, något anlupen
Jämför snarlika hackknivar i Kungl. Vitterhetsakademiens samlingar, inventarienr 1277 respektive Nordiska Museets samlingar, NM. 0207895

PROVENIENS:
Ur Gustaf och Herman Lindbergs samling

LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2001, nr 2116 jämför ett par hackknivar signerade Johan Bertram d.ä., mästare vid Wira Bruk från 1689

1178

2016-06-07