Gustavianska fåtöljer från Säbylunds herrgård

Klubbat för:

Osåld

175 000-200 000 SEK

FÅTÖLJER från SÄBYLUND, sex stycken, gustavianska av stockholmskvalitet, träskuren dekor, medaljongformad ryggbricka krönt av ros med bladkvistar, rygglänet med akantusblad, volutformade armlän, hörnfleuroner mot pikerad botten. svängd frontsarg med blommor och kvistar, avsmalnande kannelerade ben, klädda med nytryckt tyg efter äldre förlaga i chintz som bevarats på fåtöljerna, framtagen originalfärg i pärlgrått, märkta med blyerts eller tusch A. Lewenhaupt, slitage, lagningar, smärre kompletteringar

PROVENIENS:
Säbylunds herrgård, Kumla socken, Örebro län
sannolikt inköpta i samband med den nuvarande huvudbyggnadens färdigställande vid 1780-talets slut
bruksägaren Claes de Frietzcky
gåva Charlotta Elisabeth von Essen gift med Nils Silfverschiöld
hennes syster Gustafva Fredrika von Essen gift med Gustaf Julius Lewenhaupt
deras dotter Charlotte Lewenhaupt
hennes brors änka Eugenia Carolina Desideria Lewenhaupt, född von Essen
deras son greve Carl Harald Eugène Lewenhaupt gift med Anna Maria Helena Mesterton
hans systerson Carl von Essen
hans systerson friherre Karl-Gustav Lagerfelt
Lundby säteri, Husby-Rekarne socken, Södermanlands län
därefter i arv till förutvarande ägare 2013

LITTERATUR:
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Nerike, Stockholm 1911, sidan 23ff avbildade, sidan 24 Claes de Frietzckys egenhändiga förteckning över möblerna på Säbylund
Slott och herresäten i Sverige, Närke & Västmanland, Malmö 1969, sidan 217 avbildade i Kabinettet
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 288 jämför gustaviansk medaljongfåtölj signerad Johan Ericsson Öhrmark

1094

2016-06-07