Gustaviansk spegel av Carl Corssar

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

CARL CORSSAR (spegelmakare i Stockholm 1791-1827), spegel, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad CC samt Stockholms hallstämpel 1793, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönt av bandrosett, gjuten medaljong med kvinnoprofil, dekor av urnor, fleuroner och växtornamentik, ramen med bandfläta och pärlstav, nedre sarg med genombruten växtornamentik, pärlstav och kymation, fasettslipade kvicksilverfolierade glas, 184 x 76 cm, dekorskador och lagningar

PROVENIENS:
Enligt uppgift Tullgarns slott, inköpt på auktion efter Karl XV av den nuvarande ägarens familj

1048

2016-06-07