Gustaviansk byrå tillskriven Anders Lundelius

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

80 000-100 000 SEK

ANDERS LUNDELIUS (mästare i Stockholm 1778-1823) tillskriven, byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, björk, jakaranda och rosenträ, förgyllda beslag i mässing, övre låda och sidor med à la greque, facklist av fascesstav och akantus, samkomponerad front med intarsia symboliserande sjöfart och handel med emblem av Mercurius hjälm och kaducé, ankare, fartygsmast med tretungad flagga, ymninghetshorn och fraktbal, inläggningar av lister och friser, dragringar i form av lagerkransar och nyckelskyltar med lagerfestonger och bandrosetter, sidorna med intarsia av räkenskapsbok, linjal och palmblad, avsmalnande ben med guttæ, skiva av kalksten, höjd 85, 117 x 55 cm, slitage, smärre skador och lagningar, senare bakstycke och facklister

LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2010, nr 1537, jämför byrå med identisk intarsia tillskriven Anders Lundelius

1042

2016-06-07