Gustaviansk byrå av Anders Lundelius

Klubbat för:

Osåld

100 000-125 000 SEK

ANDERS LUNDELIUS (hallrättsmästare i Stockholm 1778-1823), byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, björk, jakaranda, lönn, mahogny och rosenträ, graverad intarsia med inläggningar av vax, samkomponerad front med inlagt brutet flätband och musiktrofé, lambrekängbeslag med guttæ, snedställda hörn, sidorna med inlagda brutna flätband och blomsterbukett, raka avsmalnande ben, dragringar, nyckelskyltar med bandrosetter, skiva av röd kalksten, höjd 84, 115,5 x 61 cm, fanerskador, lagningar och kompletteringar, en fothylsa saknas, skivan samtida med troligen ej ursprunglig

PROVENIENS:
Enligt uppgift inköpt av förutvarande ägares förfader på auktion vid Svartsjö slott
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 249 jämför sybord av Lundelius
Lars Ljungström: Georg Haupt - Gustav III:s hovschatullmakare, Stockholm 2006, sidan 48f jämför intarsia av Haupt och Lelue, sidan 122f sybord av Haupt, sidan 154 byrå

1096

2016-06-07