Gustaviansk armlänstol av J.E. Höglander

Klubbat för:

21000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), armlänstol, höggustavianskt stockholmsarbete, signerad IEH, svenska modellen, träskuren dekor, medaljongformad rygg krönt av räfflad sköld, balusterformad genombruten ryggbricka, utsvängda armlän med voluter, frontsargen med räfflad sköld, hörnfleuroner, avsmalnande kannelerade ben, H-kryss, bemålad, smärre lagningar

1076

2016-06-07