Golvur tillskrivet Nils Jakobsson Västerbotten

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-40 000 SEK

NILS JAKOBSSON (1745-1829) tillskrivet, golvur, norra Västerbotten, urtavlan märkt Mathias Liungborgh, fodralet med träskuren dekor av akantus, blommor och voluter, infattade kvicksilverfolierade spegelglas, framtagen polykrom bemålning, lod och pendel medföljer, höjd 266 cm, slitage, enstaka torrsprickor, retuscher
Den självlärde snickaren och målaren Nils Jakobsson, var född 1745 i Storkåge Skellefteå. Jakobsson var bosatt i Altjärnsliden, en liten by mellan Lövånger och Burträsk. Han anlitades under 1700-talets slut för arbeten i Lövångers kyrka, härifrån härstammar troligen ett par lampetter signerade och daterade NIS 1789, vilket sammanfaller med Jakobssons arbeten i kyrkan. Även brodern Jöns Jakobsson var verksam som skickare och målare, men stannade kvar i Skellefteå, han tillverkade framförallt rikt dekorerade hörnskåp.

1060

2016-06-07