Figurin Lomosovs porslinsfabrik

Klubbat för:

11000 SEK

20 000-25 000 SEK

FIGURIN, Lomosovs porslinsfabrik 1920-36, porslin, polykrom och förgylld dekor föreställande ballerinan Tamara Karsavina i hennes roll som Eldfågeln i Stravinskys balett "L'Oiseau de feu", märkt Lomosov porslinsfabrik samt MG (modellör N.A. Briantseva 1885-1942) XII 1935, höjd 22 cm
Denna modell skulpterades 1920 av Dimtri Ivanov efter en design av Elena Danko. Den föreställer den berömda ryska ballerinan Tamara Karsavina i hennes titelroll Eldfågeln. Dräkten som hon bär är formgiven av Leon Bakst.
PROVENIENS:
Finsk attaché som var stationerade i S:t Petersburg under 1920-30-talet
därefter i arv
LITTERATUR:
T.N. Nosovich och I.P. Popova: Gosudarstvenni Farforoviy Zavod 1904-1944, S:t Petersburg/Moskva 2005, sidan 323ff
Elvira Sametzkaya: Sovetsky Farfor 1920-1930 v Chastnikh Sobraniakh Sankt-Peterburg, 2006(?), N. 201, 205, 206, sidan 156 & 159

1155

2016-06-07