Ett par svenska pistolhölster

Ett par svenska pistolhölster
Ett par svenska pistolhölster
Ett par svenska pistolhölster
Ett par svenska pistolhölster
Ett par svenska pistolhölster
Ett par svenska pistolhölster

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

PISTOLHÖLSTER, ett par, Sverige, 1700-talets första hälft, för manskap vid kavalleriet, läderklädd trästomme med avslutande dekor av tenlikor, längd 49 cm, skador

Jämför snarlika hölster i Armémuseum, AM.096559 och AM.096557

1167

2016-06-07