Dryckeskanna Sverige 1700-tal

Dryckeskanna Sverige 1700-tal
Dryckeskanna Sverige 1700-tal
Dryckeskanna Sverige 1700-tal
Dryckeskanna Sverige 1700-tal
Dryckeskanna Sverige 1700-tal
Dryckeskanna Sverige 1700-tal
Dryckeskanna Sverige 1700-tal
Dryckeskanna Sverige 1700-tal
Dryckeskanna Sverige 1700-tal
Dryckeskanna Sverige 1700-tal

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

DRYCKESKANNA med LOCK, Sverige, barock, 1700-tal, konstsvarvad masurbjörk, fötter i form av pinjekottar, godronnerad bas, livet med horisantal skålning och linsstav, grepp med skuren dekor och avslutande volut, lockkanten med linsstav och avslutande pinjekotte, höjd 24 cm, slitage, smärre komplettering

Under 1600-talets andra hälft blir svarvade föremål i masurbjörk med detaljer av benknoppar ett av högreståndskulturens element på det dukade festbordet, med föremål som dryckeskannor, kallskålar, ljusstakar, kredenskärl och dryckeskastell. Föremålstyperna finns representerad vid samlingarna på Skokloster, Ericsbergs slott, Nordiska Museet, Kuriositetskabinettet i Linköpings bibliotek och Kulturen i Lund, flertalet av objekten i dessa samlingar har provenienser från Västergötland och allt tyder på att traditionen att svarva i masurbjörk och andra material har en lång tradition i just Västsverige. Sannolikt kom kunskapen och formspråket till landet från inflyttade hantverkare med tanke på det för samtiden moderna formspråket och kom därefter att sprida sig bland de svenska hantverkarna och vinna fotfäste i andra delar av landet.

1144

2016-06-07