Byrå stockholmsarbete i senbarock

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-40 000 SEK

BYRÅ, stockholmsarbete i senbarock, fanerad med jakaranda och valnöt, förgyllda beslag, rak form med svängda hörn, konturerade sarger, lådförstycken och sidor med fält av inlagda ådror, kraftfulla svängda ben med konturerad form, draghandtag och nyckelskyltar i form av akantus och rocailler, skiva av carraramarmor, undersidan med äldre påskrift N1, nyckel medföljer, höjd 81, 92 x 49 cm, fanerkompletteringar och lagningar, lambrekängbeslag saknas, skivan sannolikt 1800-tal

Vanligen har förvaringsmöbler från perioden, såsom byråar och skåp, svängda fronter som kontrast mot barockens strängare formspråk. Samtida mästare, däribland Christian Linning, använder de raka formerna i sina snedklaffsekretärer och skåp, dock är det ytterst sällsynt att se kombinationen av den raka fronten och sidorna kombinerat med hörnens välvda stolpar. Bland 1750-talets mästarstycken är den vackert artikulerade hörnstolpen mer regel än undantag, passagen var ett viktigt moment där gesällens yrkesskicklighet sattes på prov. Under rokokon utvecklas formspråket och blir mer organiskt i sitt uttryck. En intressant referens till byrån är Norrköpings snickaregesällskaps låda, nu i Nordiska Museets samlingar, vars rundade hörn har ett släktskap.

1071

2016-06-07