Bordspendyl Frankrike 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

15000 SEK

18 000-20 000 SEK

BORDSPENDYL, sannolikt parisarbete i empire, matterad och polerad brännförgylld brons, la Naissance de l'Amour, sockel med Amors attribut pilkoger, fackla och hjärtan i brand, stående kvinna i antikiserande dräkt, urhuset krönt av korg med rosor och Amor, tripod med offereld, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 37,5 cm, slitage
LITTERATUR:
Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 389 jämför snarlika pendyler på samma tema

1091

2016-06-07