Armlänstolar Karl Johan

Armlänstolar Karl Johan
Armlänstolar Karl Johan
Armlänstolar Karl Johan
Armlänstolar Karl Johan
Armlänstolar Karl Johan
Armlänstolar Karl Johan
Armlänstolar Karl Johan
Armlänstolar Karl Johan
Armlänstolar Karl Johan
Armlänstolar Karl Johan
Armlänstolar Karl Johan
Armlänstolar Karl Johan

Klubbat för:

24000 SEK

25 000-30 000 SEK

ARMLÄNSSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten i Karl Johan, mahognyfanerade, peltaformad ryggbricka med brännförgyllda bronsreliefer av knäböjande putti vid offeraltare, träskuren och förgylld lagerkrans, volutformade armlän med svarvade knoppar, sabelformade ben, klädda med tagel, slitage, lagningar
LITTERATUR:
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 217 jämför armlänsstol med snarlika dekorer i brons

1114

2016-06-07