Armlänstol Nordeuropa 1800-talets första hälft

Klubbat för:

Osåld

25 000-30 000 SEK

ARMLÄNSTOL, högklassigt arbete i senempire, sannolikt Tyskland, K.F. Schinkels art, fanerad med mahogny med blindträ i rödbok, delvis massiv mahogny, träskuren dekor, konturerat rygglän med armlän i form av örnhuvuden, hörnanfanger med palmetter, svarvade framben med godronnering, sabelformade bakben, avslutande hjultrissor i mässing, smärre slitage, obetydliga torrsprickor

1031

2016-06-07