Armband platina briljanter safirer

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

ARMBAND, platina, ostämplat, möjligen C. D. Peacock Jeweller Chicago, 1920-30-tal, 6 briljanter, vardera ca 0,25 ct, ca Top Crystal VS-SI, ej modern slipning, ca 144 åttkantslipade diamanter samt små syntetiska blå safirer med olika slipning, längd ca 19 cm, vikt 25 g
PROVENIENS
Ägarfamiljen från Chicago var nära vänner till juvelerarfamiljenfamiljen Peacock.

1244

2016-06-07