Appliquer Frankrike 1800-talets andra hälft

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

APPLIQUER, ett par, Frankrike, régencestil, 1800-talets andra hälft, André-Charles Boulles art, för vardera tre ljus, förgylld brons, lyrformat väggfäste med växtornamentik och korslagda pilkoger och fackla, groteskansikte med bladhölstrade ljusarmar, droppskålar, höjd 46 cm, smärre slitage, borrade för el

1077

2016-06-07