Ampel stockholmsarbete i empire

Klubbat för:

Osåld

30 000-35 000 SEK

AMPEL, stockholmsarbete i empire, för åtta ljus, brännförgylld brons och mässing samt polerade sparytor, i form av romersk oljelampa, kedjor av ledade stag, lamphus med uppsvängd form krönt av campanaurna med godronnerad botten, kanter med bård i relief av parställda gripar kring offeraltare, dekor av rosor med putto bärande fackla, ljusarmar i form av växtornamentik med klotformade ljuspipor med kymation och palmetter, botten med bladrosett och knopp, lösa manschetter, höjd 95 cm, slitage, manschetter ej ursprungliga

LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2014, nr 1089 jämför ljuspipor och dekorelement på ljuskrona, högklassigt stockholmsarbete i senempire, tillskriven Johan Bernhard Lindroths verkstad (född 1796, privilegium att i fabrik tillverka metall- och bronsarbeten 1826, verksam fram till sin död 1843).

1068

2016-06-07