Spegel, rokoko, av Johan Åkerblad

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

35 000-40 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i rokoko, signerad IÅ under krona, dekor i papier maché, sannolikt originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön, dekor av akantus, blommor, lagerfestonger, rocailler och voluter, ramen med bladstav och växtormamentik, graverad yta, genombruten nedre sarg med lagerfestonger, fasetterade och kvicksilverfolierade originalglas, originalbakstycke, 202 x 75 cm, smärre dekorskador, kompletteringar och lagningar

PROVENIENS:
Martins antikhandel, Stockholm

1001

2015-12-01