Ignatius-Joseph Van den Berghe, Kermess
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
IGNATIUS-JOSEPH VAN DEN BERGHE
Anvers 1752-1824 Paris
Kermess
Signerad och daterad van den Berghe 1780. Olja på pannå, 54 x 72,5 cm.
Signed and dated. Oil on panel.
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Internationella, auktion 510, hösten 1998, katalognr 399
Konstnären var verksam som gravör och enligt Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie i Haag är detta konstnärens enda kända målning.
2167
2015-12-02