Heinrich Ferdinand Grünewald, Pan och Bacchus

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

HENRICH FERDINAND GRÜNEWALD
Tyskland 1802-1849
Pan lär Bacchus spela flöjt
Signerad och daterad HF Grünewald, Dresden 1832. Olja på duk, 38 x 49 cm.
Sannolikt identisk med den 1832 utförda målningen med detta motiv som i Thieme Becker omnämns som försvunnen.
Signed and dated. Oil on canvas.
PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, maj 1992

2224

2015-12-02