Bergère, gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

BERGERE, gustavianskt stockholmsarbete, med snurrfunktion, möjligen Melchior Lundberg d.ä. (stolmakare i Stockholm 1774-1812/16), träskuren dekor, uppsvängd rygg krönt av blomsterkvistar, svängda sarger, hörnfleuroner, stativ med kannelerade avsmalnande ben, bemålad i pärlgrått, slitage
PROVENIENS:
Sagerska palatset, Stockholm

1011

2015-12-01