Bägare silver Stockholm ca 1690

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

BÄGARE, av Friedrich Richter, Stockholm omkring 1690, verksam 1668-1700, cylindrisk på tre kulfötter, driven och punsad dekor av blommor och akantus, delvis förgylld, vid mynningen graverade namn: "Herr Christer Bonde Fru Anna Catharina Wrangel" samt HDACG GGCF, höjd 10,7 cm, diameter 10,2 cm, vikt 173 g, kulfötterna med bucklor
HISTORIK
Christer Bonde (1655-1712) gift 1689 med Anna Catharina Wrangel af Lindeberg (1656-1724).

1172

2015-12-01