August Hagborg, Sjösättning av båt / Fiskarfolk på

Klubbat för:

25000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

AUGUST HAGBORG
1852-1921
Sjösättning av en båt / Fiskarfolk på stranden
Signerad Hagborg. Olja på pannå, 26 x 40,5 cm.
PROVENIENS
Fru Gerda Hagborg (konstnärens hustru)
Fru Elsa Nordenfelt, Stockholm (sannolikt inköpt på Svensk-Franska Konstgalleriet 1926)
UTSTÄLLD
Minnesutställning, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm 1926, katalognr 20 (med titeln: Fiskarfolk på stranden), avbildad i katalogen
Opponenterna av 1885, Nationalmuseum, Stockholm 1945, Nationalmusei utställningskatalog nr 108, katalognr 153 (med titeln: Sjösättning av en båt)
LITTERATUR
Christian Faerber (red): Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, Göteborg 1942, samling 449 (med titeln: Strandbild med fiskarfolk och båtar, Bretagne)
.
August Hagborg debuterade på Salongen 1876 och vann snabbt ett erkännande på Paris konstscen. Det stora genombrottet kom på Salongen 1879 med målningen Lågvatten vid Engelska kanalen som köptes av Luxembourgmuseet och gav honom medalj av tredje klassen. Det berättas att konsthandlarna flockades i Hagborgs ateljé, och han kallades "bankiren" av sina vänner.
Vid kanalkusten i Normandie fann Hagborg inspiration och fångade det milda diset i en ljus och lätt kolorit. Han målade noggranna studier "en plein air" på stränderna. Katalognumret Sjösättning av en båt är en mästerlig studie inför arbetet med verket Räddningsbåten måste ut och Hagborgs penselföring hyllades så här av Karl Warburg i Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 10 okt 1883: "...Studierna till denna tafla (Räddningsbåten måste ut) förtjenade att studeras av våra konstkritici, ty af dem kunde de helt visst inhemta ett och annat."

2042

2015-12-02