Armband vitguld 1 briljant och diamanter

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

ARMBAND, 18 k vitguld, stämplar G. Dahlgren & Co., Malmö 1934, 1 briljant ca 0,65 ct ej modern slipning och 134 åttkantslipade diamanter, längd ca 18,3 cm, vikt 13 g, rött läderetui med märkning i guld: "M / F Sfidra. Sjösättning vid AB Finnboda varf 19 20/12 38", några av de små diamanterna med smärre nagg

1217

2015-12-01