Edvard Andersson – en modern färgexplosion del I

Katalogen publiceras online 19 juli
Visning: 26–28 juli på Blå Hallen i Höganäs
Onlineauktion: 28 juli

Edvard Andersson var en okänd storhet under sin livstid och har så tyvärr förblivit. Han blev mer uppskattad utomlands än i Sverige med prestigeutställningar i Köpenhamn (på konsthallen Den Frie), Paris och Biarritz. Ledande tidskrifter såsom La Quotidienne, Le Peintre, Nouveaux Jours och La Revue Moderne hyllade Anderssons utställning på Galerie Mouffe för att han så självklart hittat sin egen konstnärliga väg.

De drygt 15 verken som presenteras i den här auktionen visas också på Blå Hallen i Höganäs. Det är en retrospektiv utställning med verk från mitten av 1920-talet till början av 1950-talet. Anderssons studieresa till Berlin och Dresden i mitten av 1920-talet inspirerade onekligen honom i de tidiga verken – en friare form av kubism än de internationella förebilderna men något mer vågad än de skånska kollegorna Albert Abbe och Pär Siegård. Med färgen i fokus utvecklade Andersson ett friare och mer lekfullt måleri under 1930- och 40-talen där de kubistiska influenserna fanns kvar men där färgen och formen var hans egen.

Edvard påbörjade sin konstnärliga utbildning relativt sent i livet. Han var 25 år då han började sina studier vid Högre Konstindustriella Skolan (Konstfack) i Stockholm och han tog sin teckningsexamen där 1920. Han verkade därefter som teckningslärare i Helsingborg hela sitt yrkesliv. Hans egen karriär tog aldrig riktigt fart, men det var inte heller speciellt viktigt för honom. Friheten gjorde att han aldrig behövde måla enligt någon annans krav eller i en speciell stil. Detta bidrog säkert positivt till hans utveckling då han vågade gå sin egen väg.

Vad händer i Blå Hallen?

I en industribyggnad från tidigt 1900-tal möts konst, kultur och människor i Blå Hallen. Här, där höganäsare arbetat i generationer, uppstår något nytt och annorlunda när brukssamhället möter kulturen.

Blå Hallens mässor har vuxit till kulturfestivaler där konst, hantverk, design, mode, antikviteter, musik och litteratur samlas. Grunden är en passion för konst och kultur samt en kärlek till byggnaden.

Blå Hallen är ett ständigt utvecklingsprojekt där kreativiteten flödar. Byggnaden omfattar 5000 kvadratmeter och består av en tegelbyggnad från 1919 samt två stora trähallar från 1940-talet. Under mässorna rymmer hallarna över 50 utställare, en scen, bar och servering 19 – 21 och 26 – 28 juli

Mellan fredagen 26 och söndagen 28 juli är Stockholms Auktionsverk aktiva i Blå Hallen med visning för den årliga keramikauktionen i Höganäs, visning av temaauktionen “Edvard Andersson – en modern färgexplosion del I”, samt ett samtal mellan konstnären Jens Fänge och Joakim Geiger.

Du kan också få hjälp med en online-värdering här:

Tack! Vi återkommer med en värdering inom kort.

Läs våra senaste nyheter

2024-07-08

Sommarens stora keramikauktion presenteras i Blå Hallen – med fokus på kvinnliga keramiker

För tredje året i rad presenterar Stockholms Auktionsverk sommarens stora keramikauktion – med utställning i Blå Hallen i Höganäs. Där en kurerad utställning av keramikauktionen och temaauktionen Edvard Andersson – en...

2024-06-13

Höga noteringar och rekord för Ehrensvärds italienska resa under auktionen Böcker, Kartor & Handskrifter

2024-06-11

Carl Milles staty “Flicka med fallande löv” såld för 2 miljoner under första dagen av Klassiska & Asiatiska

Under första dagen av slagauktionen Klassiska & Asiatiska var det asiatiska avdelningen samt konsten som gick under klubban. Auktionen bjöd på många höjdpunkter med entusiastisk budgivning och storslagna slutpriser för...