70+

En utställning av Dan Wolgers

Visas den 30 januari samt den 2–5 februari i Stockholms Auktionsverks lokaler på Kungsportsavenyen 41 i Göteborg.

Han har varit professor vid Kungliga Konsthögskolan, snott bänkar på Liljevalchs och blev 90-talets mest tillgängliga svenska konstnär när han gjorde konst av en telefonkatalog. Vad Dan Wolgers, 70, däremot aldrig tidigare gjort är att ställa ut nya verk på Sveriges framsida – så Stockholms Auktionsverk i Göteborg, och AI-Rembrandt, löste den saken.

Trots att Dan Wolgers ofta tilldelas rollen som provokatör och utmanare av konventionen betackar han sig för den typen av beskrivningar.

– Det där med att utmana är ett ganska modernt begrepp och en roll som många uppenbarligen älskar. Men jag tror faktiskt inte att jag har hjärnan för att gå in för att vara den där utmanaren. Jag upplever bara att jag gör det som måste göras. Det är precis som lekarna när man var barn, där allt man gjorde var ganska självklart, säger han.

Faktum är att Dan Wolgers bana började som barnpedagog. Men den karriären fick ett abrupt slut när han upptäckte att “jag tyckte att barnen var roligare än de tyckte att jag var”.

Genombrottet som idébaserad konceptkonstnär med en skarp intellektuell twist på vardag och samtid kom i början på 90-talet. Uppdraget att formge företagsdelen av Stockholms telefonkatalog 1992 väckte nationellt ramaskri när Wolgers satte sitt eget namn och telefonnummer på omslaget. Idag säljs katalogen på kvalitetsauktioner och finns representerad i Museum of Modern Arts samling i New York.

Wolgers egensinniga funderingar kring konsten, konst i rörelse och de senaste tekniska möjligheterna att ställa frågor till verkligheten, har fortsatt med oförminskad energi. För några år sedan tog han till exempel hjälp av 3D-skrivare för att skapa gyllene skulpturer med konstfulla – och i allra högsta grad rumsrena – fismoln. De praktfulla “mökarna” flörtar bland annat med både Prins Eugens och August Strindbergs molnstudier.

Med utställningen “70+” på Stockholms Auktionsverk i Göteborg, en specialversion av jubileumsutställningen “70” på Galleri Hedenius i Stockholm, gör Wolgers sitt digitala intåg i generativ AI. I sina “promptografier” har han låtit ChatGPT tolka och återskapa nya och tidigare Wolgers-verk som målningar av 1600-talskonstnären Rembrandt.

– Mitt val föll på Rembrandt i egenskap av ljusmålaren par excellence, särskilt när det gäller att genom kontrollerat ljusinsläpp återge föremål i ett mörkt rum, precis som en kamera gör.

– Det var inte heller helt okomplicerat att kommunicera och manövrera ChatGPT. I början gör den precis som man vill, för att sen få egna infall och glömma bort att den inte får lägga till och dra ifrån efter eget tycke. Men när jag bad den att göra Rembrandt-tolkningar fick jag faktiskt de mest “neutrala” versionerna. Allt annat såg ut som “KONST” på fel sätt, säger Dan Wolgers.

 Även om Sveriges mest kända dadaistiska konceptkonstnär verkat i snart 50 år är utställningen på Stockholms Auktionsverk faktiskt en debut. Dan Wolgers har aldrig tidigare ställt ut nya verk i Göteborg.

– I de bästa mötena med konst glömmer man bort sig själv. Då blir det en upplevelse bortom fint och fult. Med det sagt så tycker jag verkligen att det ska bli spännande att se vad som händer när Göteborgshumorn och den chosefria attityden möter mina grejer.

Vårt Nyhetsbrev