Kedja och maljor silver
2021-05-31
921229
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
KEDJA, sterlingsilver, ärtlänk med snörnål (pekare) med spiralvriden form samt ringformat avslut, används till att sammanlänka livstyckets maljor, stämplad Kurt Migård Konsthantverk HB, verksam Ystad 1972-), årsstämpel saknas, längd ca 148 cm, vikt ca 70,7 g
SNÖRMALJA, silver delvis förgylld, (omarbetad till brosch), diameter 4,5 cm, MALJOR, 1 par, silver, fasettslipade röda glasstenar (omarbetade, ihoplödda samt med kedjor)