Vera Nilsson oljemålning

Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning

Klubbat för:

130 000 SEK

Utropspris

100 000 SEK

VERA NILSSON (1888-1979): Två pojkar med kepsar, olja på duk, ca 110x75 cm, bemålad baksida, ej signerad

Pojken till vänster troligtvis föreställande Gustav, avporträtterad i "Pojke med blå mössa" 1918, Ganneviksamlingen, Jönköpings läns konstförening

Horisontell lagning med retuscher, stifthål längs kanterna, stänk i form av små prickar i stearin eller vax, baksidan även med färgbortfall och krackelyr

917489

2021-05-28