Edition Eté Tiffany & Co Örhänge Vintage 14K
2021-05-30
917343
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
TIFFANY & CO, örhänge, 14K, formgivna av George Schuler, troligen 1950-tal, rödguld, i form av blomma, clipsmodell, pat. 2423905, stämpelmärkta i godset, diam ca 25.5x26.5 mm, vikt ca 13.8 g
George Schuler ägde Preformed Parts i Amerika. Delar av patent 2423905 registrerades i slutet på 1940-talet. Schuler designade utöver smycken för Tiffany & Co även för Cartier och Nieman Marcus. Smycken formgivna av Schuler och Preformed Parts bär stämplat dubblemonogram PP.
Fint skick.