Tallrikar Kina 1700-tal
2021-05-06
912586
| Klubbat belopp | 2 200 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
TALLRIKAR, 7 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, en rund, dekor av flodlandskap med pagoder och bananplanta i underglasyrblått, brättet med spiralvridet band samt rutbård, diameter ca 23 cm
Nagg, sprickor