Flitnlåspistol
2021-05-30
911702
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
FLINTLÅSPISTOL, ottomansk / för den otomanska marknaden, 1800-tal, pipa med stålskuren dekor samt otydlig stämpel, stock med skuren dekor och trådinläggningar, räfflat eldstål, beslag i mässing, längd ca 46 cm
Ingår i specialauktion Vapen
Slitage, bortfall vid lås