Konsolbord, Louis XV, von Platen

Klubbat för:

62 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

KONSOLBORD, Louis XV, ymnig träskuren dekor, framtagen äldre förgyllning av polerat guld och slagmetall, sarger med akantus, rocailler och voluter, blomsterfestonger, svängda volutformade ben, fotkryss med snäcka, skiva av brokig marmor, märkt med mässingsbricka C.33, höjd 82, 131 x 59 cm

PROVENIENS: Förste hovstallmästaren friherre Carl Gustaf von Platen (1855-1937) gift med Olga Wijk (1870-1962), Strandvägen 45, Stockholm

LITTERATUR: Svenska hem i ord och bild, Stockholm 1916, sidan 46, konsolbordet avbildat i von Platens bostad, nedre hallen på Strandvägen 45

Friherre Carl Gustaf von Platen, född 1855 på Vegeholms slott i Skåne, var son till Carl Teodor Ernst von Platen och Margareta Helena Beata Catharina Sjöcrona. Carl Gustaf inledde sin militärakarriär inom kavalleriet vid skånska Dragonregementet. Carl Gustaf blev uppvaktande officer hos arvfurstarna 1887, ordonnansofficer hos prins Eugen 1889, adjutant hos densamme 1897 och hos kungen 1902, överste och hovstallmästare 1911 samt förste hovstallmästare 1926.

Carl Gustaf gifte sig 1892 med Carin Olga Wijk från Göteborg, dotter till Carl Wijk och Emma Wijk, född Röhss. Året efter giftermålet lät de nygifta uppföra fastigheten på Strandvägen 45 i Stockholm, där deras hem inreddes. I reportaget från 1916 i Svenska Hem i ord och bild framgår tydligt intresset för konst och antikviteter, vilket sannolikt prins Eugen bidragit till. Flera fantastiska konstföremål och släktklenoder samsades med föremål uppenbart varit gåvor från prins Carl och prins Eugen.

Auktionens konsolbord har uppenbarligen ingått i en betydande samling då detsamma är märkt med en liten mässingsbrick med präglat inventarienummer C. 33. Av fotografen Lennart af Petersens dokumentation av våningen 1960 framgår att konsolbordet fortfarande hade sin ursprungliga placering i nedre hallen (Stockholms stadsmuseum Fotonummer Fö 1588).

Smärre dekorskador och lagningar

903044

2021-04-18