Spegel, rokoko, tillskriven Niclas Meunier

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

NICLAS MEUNIER (spegelfabrikör i Stockholm 1754-1797, kunglig hovspegelmakare 1769) tillskriven, spegel, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, framtagen förgyllning av polerat guld och slagmetall, uppsvängt genombrutet krön i form av rocaille, voluter och akantus, ramen med graverad dekor, nedre sarg med voluter och pärla, kvicksilverfolierade glas, 118,5 x 44 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 182, jämför spegel signerad av Niclas Meunier

Ställvisa dekorskador och lagningar

899369

2021-04-18