Gustaf II Adolfs bibel 1618

Gustaf II Adolfs bibel 1618
Gustaf II Adolfs bibel 1618
Gustaf II Adolfs bibel 1618
Gustaf II Adolfs bibel 1618
Gustaf II Adolfs bibel 1618
Gustaf II Adolfs bibel 1618
Gustaf II Adolfs bibel 1618
Gustaf II Adolfs bibel 1618
Gustaf II Adolfs bibel 1618
Gustaf II Adolfs bibel 1618
Gustaf II Adolfs bibel 1618
Gustaf II Adolfs bibel 1618
Gustaf II Adolfs bibel 1618
Gustaf II Adolfs bibel 1618

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

GUSTAV II ADOLFS BIBEL 1618. Biblia. Thet är: All then helgha scrifft på swensko. Effter förre bibliens text/ oförandrat: Medh förspråk på the böker/ ther förr inge woro/ medh summarier för capitelen/ marginalier/ flere concordantier, samt nyttighe förklaringar och register/ etc. förmerat. Och effter then stormächtigeste högborne förstes och herres/ herr Gustaff Adolfs/ Swerikes/ Göthes och Wendes konung/ storförstes uti Finland/ hertigz uthi Estland och Carelen/ herres uthöffuer Ingermanland / etc. befalning. Stockholm aff Oloff Oloffson, 1617-18.
Folio. 349 x 230 mm. (25), 101, (1 blank), 102-295, 297-301, (1 grav. titelblad), 303-488, (1 grav. titelblad), 489-626, (1) blad. Illustrerad med talrika träsnitt. 3 delvis graverade och delvis med rött och svart tryckta titelblad i pagineringen. Med graverat porträtt, 2 graverade kartor i helt uppslag, och 2 graverade planscher, varav 1 i helt i helt uppslag. Blindpressat samtida, men senare reparerat, skinnband med knäppen av gulmetall, nyare för- och eftersättsblad. Genomgående med äldre anteckningar och understrykningar. Smärre fläckar, några ljusvaxfläckar. Första titelbladet, porträttet och sista bladet litet beskurna och delvis uppfodrade. Blad 6 med lagning och textförluster, hål i övre marginalen blad 162, lagad reva blad 187 nedre hörnet blad 373 lagat och med smärre textförlust. Inlagan nära skuren, delvis med förlust av marginalanteckningar.

Collijn Sveriges bibliografi 1600-talet, sp. 66. Darlow & Moule 8810. Detta exemplar med variant av första graverade titelbladet. Samtliga titelblad, kartor, porträtt och planscher är stuckna av Valentin Staffanson Trautman "kopparstickare i Norreförstadh Stockholm 1618". De mindre illustrationerna i texten är av Jacob Mores från Hamburg.
Den. s.k. Gustav II Adolfs bibel, ett omtryck av Gustav Vasas bibel från 1540-1541 under redaktion av bl.a. Johannes Rudbeckius.

Se text!

898297

2021-04-17