Akseli Gallen-Kallela oljemålning

Klubbat för:

95 000 EUR

Utropspris

100 000 EUR

AKSELI GALLEN-KALLELA (1865-1931) "havsnymfer i strandvattnet", även "Sjöjungfrur", signerad samt daterad 1923, olja på duk, 44x54 cm

Upptagen som nr 5/23 i Gallen-Kallela museets register över verk

Proveniens: Direktör H. Vasenius (Vasarla), Hagelstams auktioner 22.4 1995, nr 27

Utställningar: Viborg 11-20.11 1923, nr 20, konstutställning i gamla SYPs lokaler, Gallen-Kallela minnesutställning i samband med Kalevala 100-års jubileumsfest, Helsingfors nya mässcentrum 28.2-17.3 1935, nr 466, Pyrri: Venus- kvinna i bildkonsten 27.6-3.8 1994

Litteratur: tidningen Karjala, 16 november 1923, utställningskatalogen till Kalevala 100-års jubileumsfest, sid 205, nr 466

Verket finns med i den kommande catalogue raisonné över Akseli Gallen-Kallelas verk med numret:
AGK_P_1923_006

Akseli Gallen-Kallela reste till Amerika i början av december 1923, där han stannade i två och ett halvt år. I november, innan han reste, höll han tillsammans med sin goda vän Pekka Halonen en konstutställning i Vyborg, där också den här målningen visades och var kallad "Sjöjungfruar". Gallen-Kallela och Halonen deltog också i öppnandet av utställningen den 11 november 1923. Utställningen var Gallen-Kallelas första utställning på ett decennium.

Målningen är från hans karelska tid, som började på 1910-talet och fortsatte fram till hans död. Vid den tiden påbörjade han t.ex. ett mästerverk för att illustrera Kalevala, målade fresker på Nationalmuseet och designade smycken med Kalevala-tema

897192

2021-05-23