Akseli Gallen-Kallela oljemålning

Klubbat för:

90 000 EUR

Utropspris

80 000 EUR

AKSELI GALLEN-KALLELA (1865-1931) Kalelas myrtall, signerad samt daterad 15 V 1916, olja på duk, 49,5x40 cm

Proveniens: nuvarande ägares farfars far anskaffat på 1920-30-talet

Litteratur: verket finns i den kommande catalogue raisonné över Akseli Gallen-Kallelas verk med numret:
AGK_P_1916_072

897188

2021-05-23