Peter Wirgman bägare mässing 1700-tal

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PETER WIRGMAN (1707-1787), bägare, mässing, höjd 9,5 cm, Alingsås 1746-87, stämplad Wirgman samt PW PW, inristat i botten N 21

Historik: Peter (Petter) Wirgman var son till guldsmeden Abraham Wirgman i Göteborg, och gick i lära hos fadern, Peter blev guldsmedsmästare 1733, men avslutade detta 1739, då han fick privilegier på en metallfabrik i Alingsås som anlades 1746 och där var han till sin död 1787

Åldersrelaterat slitage, spår av putsmedel

894822

2021-03-28